SANAL SANTRAL NEDİR?

Eski tip fiziksel telefon santrallerinin yerini alan ve iletişimi internet üzerinden dijital olarak gerçekleştiren yeni nesil telefon santralidir. Başka bir deyişle bulut santral olarak da anılır.

Modern teknolojinin getirdiği sanallaştırma teknolojisi ile eski tip santrallerin yapabildiklerinin çok üstünde özellikler sunar. İletişim maliyetlerini %70’e varan oranda düşürebilmesi, kolayca yönetilebilmesi, bakım gerektirmemesi ve her yerden kullanılabilmesi sayesinde günümüzün en çok tercih edilen iletişim çözümüdür.

NEDEN SANAL SANTRAL KULLANMALIYIM?

Fiziksel Santral

Eski Tip Analog Santral
 • PBX Özelliği (Hat sayısı kadar)
 • Görüşme Kalitesi (Düşük)
 • Kurulum Maliyeti (Yüksek)
 • Görüşme Maliyeti (Yüksek)
 • Dahili Sınırı (Sınırlı)
 • Bakım Masrafı (Yüksek)
 • Bilgisayardan Kullanım (Yok)
 • Cepten Kullanım (Yok)
 • Kesintisiz Çalışma (Yok)
 • Uzaktan Çalışma (Yok)
 • Ses Kayıt (Sınırlı)
 • Sesli Posta (Yok)
 • Meşgul Sesi (Var)
 • Raporlama (Sınırlı)
 • IVR Limiti (Sınırlı)
 • Yedekleme (Elle)
 • Ölçeklendirme (Düşük)
 • Kolay Yönetim (Yok)
 • Entegrasyon (Sınırlı)

Sanal Santral

Telsam Bulut Santral
 • PBX Özelliği (Sınırsız)
 • Görüşme Kalitesi (HD Kalite)
 • Kurulum Maliyeti (Çok Düşük)
 • Görüşme Maliyeti (Çok Düşük)
 • Dahili Sınırı (Sınırsız)
 • Bakım Masrafı (Yok)
 • Bilgisayardan Kullanım (Var)
 • Cepten Kullanım (Var)
 • Kesintisiz Çalışma (Var)
 • Uzaktan Çalışma (Var)
 • Ses Kayıt (Sınırsız)
 • Sesli Posta (Var)
 • Meşgul Sesi (Yok)
 • Raporlama (Gelişmiş)
 • IVR Limiti (Sınırsız)
 • Yedekleme (Otomatik)
 • Ölçeklendirme (Yüksek)
 • Kolay Yönetim (Var)
 • Entegrasyon (Sınırsız)

Daha düşük maliyet

Sanal santral maliyetleri düşürür mü? Cevap çok net: Kesinlikle evet!

Bulut hizmetinin doğası gereği, sanal santral işletmeniz dışında barındırıldığından, işletmeniz ekipman satın alma, barındırma ve yönetme ile ilgili tüm maliyetlerden tasarruf edecektir. Peki sanal santral maliyet avantajı sadece kurulum ve bakım ile mi sınırlı? Sanal santraliniz kurumsal VoIP numarası ile kullandığından, düşük donanım maliyetlerinin yanı sıra geleneksel telefon sistemlerine kıyasla çok daha düşük arama maliyetleri ve aylık ücretler sunar. Üstelik Telsam Telekom, isterseniz masa telefonları yerine kullanmanız için size yüksek kaliteli VoIP uygulamaları ve yazılımsal telefonlar sunar. Bunlarla, kişisel masaüstü veya mobil cihazlarınızı kullanarak telefon görüşmeleri yapmak ve cevaplamak mümkündür. İşte maliyetinizi düşürecek bir neden daha. Böylece personeliniz için fiziksel / donanımsal telefon satın almaktan da kurtulmuş olursunuz.

Dilediğiniz zaman santralinizi büyütün

Bulut tabanlı santral sanallaştırma teknolojisi kullanır. Telefon numaraları, kullanıcılar ve dahili hatları gibi tüm santral sisteminin elemanları sanallaştırılır. Bu, bulut santrali geleneksel bir telefon sisteminin asla olamayacağı kadar kolay ölçeklenebilir hale getirir.

Yeni personel için ek dahili kurmak veya bu hatta bağlı yeni telefon numaralarını ayarlamak üzere bir teknik ekibin işletmenize gelme zorunluluğu da yoktur. Sanal santral arayüzüne giriş yapabilir ve değişiklikleri kendiniz bile yapabilirsiniz. Bu arayüz aslında, sezgisel kullanıcı deneyimleri ve kontrollerinden oluşan son kullanıcı düşünülerek tasarlanmış basit kullanımlı bir web sitesidir. Kısa bir eğitim ile tüm santral yapılandırmanızı kendiniz ayarlayabilirsiniz.
Tüm bu sanallaştırma özellikleri size, ihtiyacınız olan santral sistemini yaratma şansını ve işinizin gerektirdiği şekilde santrali değiştirme ve büyütme esnekliği verir.

Diğer Yazılımlarınızla Entegrasyon

VoIP sistemleri gibi bulutta barındırılan platformlar, hizmetin bakımını ve iyileştirmesini yapmak için yazılım geliştirme ekiplerine ihtiyaç duyar. Bu yazılım ekipleri yalnızca bakım yapmak için değil, aynı zamanda platformu geliştirmek için de görevlidirler. Bu sayede, geleneksel santral sistemleriyle imkansız olan yeni özellikler kullanabileceğiniz anlamına gelir. Sanal santralinize otomatik olarak senkronize olan arama kayıtları ve arama istatistikleri raporları gibi özellikler, arkalarında bilgi işlem gücü olmadan mümkün olmazdı. CRM’lerle veya E-ticaret yazılımınızla entegre bir sanal santral daha az çaba harcayarak size daha fazla veri sağlarken, kişisel cihazlarınızdan, yazılımlarınızdan telefon görüşmeleri yapmanıza da olanak tanıyan özellikler getirir.

uzaktan

Uzaktan Çalışma ve Her Yerde Çalışabilme

Sanal santral, iletişim hizmetinizi her yerden yönetmenizi mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda sizin ve personelinizin her yerde çalışabileceği bir ortam sağlar. Sistem, belirli bir yerde barındırılan herhangi bir donanıma bağlı olmadığından, bir bulut veri merkezi üzerinden barındırıldığından, internet bağlantısı olan herhangi bir yerden sanal santralinize bağlanabilecek ve telefon görüşmeleri yapabileceksiniz. İster evden ister ofisten çalışmayı seviyor olun, bir bulut santral sistemi kullanırken bir çağrı kaçırmazsınız.eya ethernet üzerinden maksimum kararlılıkla erişmenizi sağlar.

Robot Operatör (IVR)

Sanal (Bulut) Santral’deki en popüler özelliklerden biri Robot Operatördür. Peki robot operatör (IVR) nedir? Robot sekreter veya otomatik sesli karşılama olarak da bilinen IVR, arayanları karşılayan ve onları bir sesli menü aracılığıyla yönlendiren kullanışlı bir işlevidir. Müşterileriniz etkileşimli olarak tuşlama yaparak aynı insan sekreterli sistemde olduğu gibi konuşmak istediği kişiye veya departmana yönlendirilir. Müşterileriniz hiçbir personelinizle konuşmadan işletmenizi arayabilir ve bilgi alabilir. Gelen aramalardan bazıları, örneğin yalnızca çalışma saatlerinizi bilmek, bir randevuyu onaylamak veya mevcut promosyonlarla ilgili olabilir. Bir çalışanın bu tür soruları yanıtlaması gerekmediğinde kazanılan zamanı düşünün. Bunların hepsi IVR sisteminiz tarafından yapılır. Ayrıca kullandığınız herhangi bir yazılımla entegre olabilen sanal santraliniz ile sadece IVR kullanarak müşterileriniz sipariş sorgulaması, kargo takibi veya servis durumu gibi bir çok konuda işlem yapabilir. Sınırları hayal gücünüz ve iş akışınız ile sınırlıdır.

kurumsal

Kurumsal İmajınızı Güçlendirir

Arayanın personelinize ulaşana kadar harcadığı bekleme süresi, müşteri memnuniyetiniz ile ters orantılıdır. Yani müşteriniz ne kadar kısa süre hatta beklerse memnuniyeti o ölçüde yüksek olacaktır. Müşterileriniz, ortaklarınız veya tedarikçileriniz, işletmenizi aradıklarında her zaman birisiyle konuşabileceklerini bilirlerse kurumsal yapınız hakkında pozitif düşünceler taşırlar. Sanal santral ile aynı anda sınırsız sayıda çağrı alabilir, arayanları sıraya alabilir ve müşteri memnuniyetinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Çağrı Raporlama ve Analiz

Büyük ölçekli bir çağrı trafiğiniz varsa veya meşgul bir satış ekibini yönetiyorsanız, telefon görüşmesi raporlama özellikleri çok önemlidir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere, ofis telefonu kullanımınız hakkında size gerçek zamanlı arama analizlerini söylerler:

Telefon görüşmelerinde harcanan zaman ne kadar? Cevaplanan, cevapsız ve giden arama sayısı nedir? Telefon görüşmeleri için günün en yoğun saati kaçtır? En çok görüşmeyi hangi personeliniz yapıyor?

Bunların her biri, işletmenizin telefon sistemini nasıl kullandığına dair daha iyi fikirler sağlar. Örneğin, 1 numaralı satış temsilcisinin diğer temsilcilere göre zamanın yarısını satış çağrılarına harcadığını, ancak yine de aynı miktarda anlaşma yaptığını fark ederseniz, ondan stratejisini diğer arkadaşlarıyla paylaşmasını isteyebilirsiniz.

ses

Çağrı Ses Kaydı

Çağrı kayıtlarına erişim, personelin hesap verebilirliğine yardımcı olur. Kimin ne söylediğini netleştirmeniz gerekirse, geri dönüp dinleyebileceğiniz bir kayıt havuzunuz bulunur. Bu, konuşmanın içeriğine bağlı olarak yasal riskleri en aza indirmeye de yardımcı olabilir.

Telefon görüşmesi kayıtları, peronel eğitimi için de harika kaynaklardır. Hangi satış stratejisinin en iyi sonucu verdiğini ve hangi müşteri destek taleplerinin en sık geldiğini incelemek için kayıtları yeniden oynatabilirsiniz. Yeni çalışanları gerçek hayattan örnekler göstererek hazırlamak için arama kayıtlarını da kullanabilirsiniz. Sanal santral size teorikte sınırsız çağrı ses kaydı saklama olanağı sunar.

Çağrı Yönlendirme

Çağrı yönlendirme, çağrıları ofis içi masa telefonunuzdan cep telefonunuza herhangi bir kesinti olmadan yönlendirir. Hattın sonundaki kişi herhangi bir fark görmez, bu da hareket halinde çalışanlar için harika bir özelliktir.
Çağrı yönlendirmeyi otomatikleştirmek için Sanal Santral ayarlarınızı bile değiştirebilirsiniz. Haftanın belirli günü evden çalışıyor iseniz veya tatiller için ofis dışında olmanız gibi normal cihazınızdan arama alamayacağınızı bildiğiniz durumlarda kullanışlıdır. Örneğin resmi tatilde ofiste olmadığınız halde otomatik yönlendirme ile gelen çağrıları cep telefonunuzdan yanıtlayabilirsiniz. Üstelik sizi arayanlara kişisel cep telefonu numaranızı ifşa etmeden.

yonlendirme

TÜM ÖZELLİKLER

Rehber Modülü
Tümleşik rehber içeren Sanal Santral ile rehberde kayıtlı kişilerinizi telefon üzerinde, arama kayıtlarında, raporlarda ve anlık çağrı kuyruğu üstünde görebilirsiniz.
Telesekreter Modülü
Sanal santralinizin dahililerine ulaşılamaması durumunda gelen çağrıların telesekreter kaydı alınabilir. Böylece yoğunluk durumunda bile çağrıların kaçması engellenebilir.
Telesekreter Modülü Detayları
Mekan Bağımsız İletişim
Sanal Santral, internetin olduğu her yerde kullanıma uygundur. Sabit numaranız ile ister ofiste, ister yolda, ister farklı bir ülkede dahilileriniz çağrı alabilir ve çağrı yapabilir.
Tüm Şubeleriniz İçin Tek Santral
Farklı fiziksel konumda olsa bile tüm dahililer sanki aynı lokasyonda hizmet verir gibi aynı santral üzerinden görüşme veya aktarma yapabilir. Dahililer arası ücretsiz olarak konuşabilir. Özellikle “Evden Çalışma” modeline uygun çağrı trafiği yapısı kolayca kullanılabilir.
Detaylar
Sınırsız Çağrı Yönlendirme
Dilediğiniz aramayı, dilediğiniz dahiliye, sabit numaraya veya cep telefonuna yönlendirebilir, yönlendirmeler için kurallar oluşturabilir, sizi arayanlarla iletişiminize kesintisiz devam edebilirsiniz.
Çağrı Yönlendirme Detayları
Tüm Numaralar İle Çalışabilme
İster coğrafi sabit numara (0216, 0212, 0312 gibi), ister 0850 numara ile sanal santralinizi kullanabilirsiniz. Numara taşıma veya yeni tahsis edilen numara olup olmadığı fark etmeksizin santralinizi kullanabilirsiniz.
Kaçan Çağrıları Listeleme
Kaçan çağrıları ister telesekreter kaydı ile ister raporlarla listeleyebilir, sonrasında dönüş yaparak iletişim devamlılığınızı sağlayabilirsiniz.
Bekleme Müzikleri
Arayan müşteri veya kullanıcılara operatör ile bağlantı sağlanana kadar dilediğiniz arka plan bekleme müziği dinletebilir, firma jingle, anons, kampanya veya duyurularınızı bu sırada bekleyenlere aktarabilirsiniz.
Bakım ve Yönetim Maliyeti Yok
Sanal santral bakım ve yönetim masrafı gerektirmez.
Sınırsız IVR Ekleme
Karşılama, mesai saatleri bildirimi, departman yönlendirme, duyuru, sipariş sorgulama veya müşteri tanıma sistemi gibi dilediğiniz senaryo için anons ekleyebilir, firmanıza özel senaryoları kolayca uygulayabilirsiniz.
Sınırsız IVR Detayları
Telekonferans
Birden fazla numara veya dahili ile telekonferans yapabilirsiniz.
Telekonferans Detayları
Kara Liste
İstediğiniz numaraları kara listeye ekleyerek sizi aramalarını engelleyebilirsiniz.
Kara Liste Detayları
Görüşme Ses Kaydı
Gelen ve giden tüm çağrılarınızın ses kayıtları otomatik olarak ücretsiz kaydedilebilir. Ses kayıtlarınızı bizim sunucumuzda, kendi bulut hesabınızda veya FTP hesabınızda arşivleyebilir, hizmet kalitenizi ve müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz.
Görüşme Ses Kaydı Detayları
Detaylı Raporlama
Gelen ve giden tüm çağrıları, tüm detayları ile sanal santralinizin arayüzünde raporlayabilir, Excel formatında dışa aktarabilirsiniz.
VIP Gelen Çağrı
İstediğiniz numaranın IVR beklemeden sizin belirlediğiniz dahiliye direkt ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Mesai İçi/Dışı Senaryolar
Resmi tatillere, mesai içi veya mesai dışı aramalara farklı senaryolar tanımlayıp, bu tarih ve saatlerde de çağrı trafiğinizi doğru şekilde yönetebilirsiniz.
Yazılım Entegrasyonu
Kullandığınız yazılımlarla sanal santrali kolayca entegre edebilirsiniz. Böylelikle sipariş sorgulama, kargo takibi, müşteri ilişkileri yönetimi, ticket sistemi gibi bir çok özelliği ek maliyet olmadan devreye alabilirsiniz.
Fiziksel Santralle Entegrasyon
Sanal santral mevcut analog fiziksek santralinize kolayca entegre edilebilir. Mevcut ayarlarınız ve cihazlarınızla yeni nesil santral hizmetimize kolayca güncelleyebilirsiniz.
Kullanıcı Dostu Arabirim
Sanal santral kullanıcı dostu bir web arabirimi ile gelir. Bu arabirim ile internetin olduğu her yerden santral ayarlarınızı kolayca özelleştirebilir, raporlarınıza ve istatistiklerinize ulaşabilirsiniz.
Tek Numara İle Birden Fazla Çağrı
Eski tip analog hatların aksine Sanal Santral size aynı numara üstünden sınırsız çağrı alma ve çağrı yapma olanakları tanır. Bu sayede ek hat masrafından kurtularak tüm ihtiyaçlarınızı sadece bir numara ile çözebilirsiniz.
Kuyruk Yönetimi
Gelen çağrıları dilediğiniz strateji ile dağıtarak dahililerinize yönlendirebilir, bekleme sırası ve süresi anonsu dinletebilir, kuyruk yoğunluğunuza göre değişiklik yapabilirsiniz.
Kuyruk Yönetimi Detayları
IP Bazında İzin Verme
İsteğe bağlı olarak sanal santralinize bağlanacak olan telefon veya akıllı cihazları sınırlayabilir, sadece sizin belirleyeceğiniz lokasyonlardan santralinize erişim verebilirsiniz.
Numara Maskeleme
Numara maskeleme, işletmelerinin müşteri ve iş telefon numaralarını korumasına yardımcı olur. Arayanlar, gerçek telefon numaranızı veya dahili numaranızı değil, yalnızca belirlediğiniz arayan kimliğini görebilir.
Numara Maskeleme
Anlık Kuyruk İzleme
Kuyruk bazında bekleyen ve konuşan çağrılarınızı anlık olarak izleyebilir, servis kalitenizi anlık olarak izleyebilirsiniz.
Uzaktan çallışma modeline en uygun sanal santral

SANAL SANTRALİ NASIL KULLANIRIM?

Kurumunuzda fiziksel bir santral bulundurmadan bulut teknolojisiyle internet üzerinden hizmet veriyoruz. Bu sayede internetin olduğu her yerde Sanal (Bulut) Santral’inizin dahilisini kullanabilirsiniz.
IP tabanlı tüm telefon numaralarınızı Sanal (Bulut) Santral ile kullanabilirsiniz. Eğer telefon numaranız IP tabanlı değilse yani eski analog numara (PSTN) kullanıyorsanız hattınızı hızlı ve ücretsiz olarak Telsam Telekom’a taşıyarak Sanal Santral’inizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede yeni nesil sanal santralinizin tüm özelliklerini önceki faturalarınıza kıyasla %80’e varan tasarrufla kullanabilirsiniz.

DETAYLAR İÇİN

Bizi arayın

YA DA SİZİ ARAYALIM

ÖRNEK SANTRAL SENARYOSU

Örnek IVR Anonsları

Karşılama Anonsu 1
Karşılama Anonsu 2
Karşılama Anonsu 3
Mesai Dışı Anonsu 1
Mesai Dışı Anonsu 2
Mesai Dışı Anonsu 3
Sipariş/Kargo Sorgulama
Görüşme Kaydı Anonsu
Covid-19 Anonsu

SIK SORULAN SORULAR

Sabit numaramızı Sanal Santral ile kullanabilir miyiz?

Evet kullanabilirsiniz. Ancak sabit hattınız sayısal hat değilse sınırsız çağrı alma gibi bazı özellikleri kullanamazsınız. Ayrıca daha düşük iletişim maliyeti istiyorsanız numaranızı Telsam’a taşımanızı tavsiye ederiz.

Numaram yok. Nasıl kullanabilirim?

Eğer mevcutta numaranız yoksa yeni bir numarayı bizden ücretsiz alabilirsiniz. Yeni hat başvurusu için lütfen tıklayınız.

Tek numara ile aynı anda sınırsız çağrı yapabilir miyim?

Evet PBX özelliğimiz ücretsizdir. Telsam’a taşıdığınız veya yeni aldığınız sayısal hattınız için hiçbir ek ödeme yapmadan Sanal Santraliniz ile aynı anda sınırsız çağrı alabilir ve yapabilirsiniz.

Sanal Santral anonsları firmamıza özel yapılabiliyor mu?

Evet. Sizlerin belirleyeceği senaryo doğrultusunda tüm anonslar profesyonel stüdyoda seslendirilerek sisteme eklenir. Anons seslendirme ücreti paket ücretine dahil değildir.

Dahili hatlar aynı binada olmak zorunda mı?

Hayır. Dahili hatlarınız aynı yerde olabileceği gibi isterseniz farklı bir ülkede bile olabilir. Hatta cep telefonunuza tanımlanan dahiliniz ile yolda bile dahili telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Sadece belirli dahililerin telefon görüşmelerinin ses kaydı alınabilir mi?

Evet. İster tüm dahililerin ister seçeceğiniz dahililerin telefon görüşmelerinin ses kaydı alınabilir.

Ses kayıtları arşivlenebiliyor mu?

Telsam Telekom, Sanal Santral üstünden yapılan görüşmeleri sizin için tanımlanmış disk alanına kaydeder. Bu süre yaklaşık 3 aylık dönemi kapsar. Alanınız dolduğunda önce en eski kayıt olmak üzere silinir. Dilerseniz kendi FTP sunucunuzu yada Google derive gibi bulut sunucunuzu da kayıt için kullanabilir, arşiv süresini ihtiyacınız doğrultusunda uzatabilirsiniz.

Çalışma saatleri dışında çağrı geldiğinde farklı yönlendirmeler olabilir mi?

Dilediğiniz tarih ve saat aralığında (örneğin resmi tatiller, mesai dışı saatler gibi) farklı anonslarla arayanlar bilgilendirilebilir hatta dilenirse başka bir numaraya (cep telefonu gibi) çağrılar aktarılabilir.

Yönlendirme ücretli midir?

Yönlendirilen numaranın dahili olması durumunda ücretsizdir. Bir cep telefonu yada başka bir sabit hatta yapılan yönlendirmeler tarife dakikalarınızdan düşerek ücretlendirilir.

Sistemi kullanmak için IP telefon kullanmak zorunda mıyım?

Hayır. IP telefonla direkt kullanabildiğiniz gibi eski tip analog telefonlara VOIP adaptörü bağlayarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir adaptöre ihtiyaç duymadan bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya tabletinizi de telefon olarak kullanabilirsiniz. Eğer eski tip analog fiziksel santraliniz mevcut ise yine analog telefonlarınızı adaptör ihtiyacı olmadan kullanabilirsiniz

Birden fazla numaram sanal santrale bağlanabilir mi?

Evet. Dilediğiniz sayıda dış hat sisteme eklenebilir. Her dış hat için özelleştirilmiş gelen ve giden çağrı senaryoları uygulanabilir.

İnternet yada elektrik kesintisi olduğunda görüşme yapabilir miyim?

Sanal santral bulut ortamında çalıştığından tam yedekli bir veri merkezinde bulunur. Ofisinizin elektriği yada interneti kesildiğinde santral çalımaya devam eder. Ancak dahililerin internet bağlantısı olmadığında konuşma yapılamaz. Ancak mobil internet bağlantısına sahip bir cihazla, telesekreter ile veya cep telefonu yönlendirmesiyle görüşmeleriniz devam edebilir.

SANAL SANTRAL - BLOG