Büyük şirketler neden sanal santral tercih ediyor?

Bugün neredeyse tüm büyük işletmeler, bulut telefon sistemine geçiş yapmış durumda. Dünyanın her yerindeki bulut telefonu  hizmetleri yaygınlaşmış ve bulut telefon sisteminin tam teşekküllü bir ofis telefon sistemi olarak başarıyla  uygulanabileceği kanıtlamıştır. İş analistleri, genel bulut hizmetleri için küresel pazarın yaklaşık 160 milyar ABD dolarına ulaşma potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyorlar. Sanal santral hizmetleri iş için günümüzün bulut hizmetlerinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Teknolojiden anlayan iş insanları, en yeni bulut tabanlı tekliflere geçiş yapmak istiyor. Aşağıda, işletmeler için bulut tabanlı santral sistemleriyle ilgili faydaların ve dikkate alınması gereken noktaların kapsamlı bir listesi bulunmaktadır.

SANAL SANTRAL SİSTEMİ UYGUN MALİYETLİDİR

Sanal santral sistemini benimsemek, işletmeler için daha iyi maliyet tasarrufu sağlayan seçenekler sunar. Düşük ilk kurulum maliyeti işletmelerin, bu sisteme geçişini kolaylaştırır. Bakım ücreti yoktur (birazdan daha detaylı ele alacağız) ve potansiyel olarak hiçbir ek maliyet getirmez.

SANAL SANTRAL, İŞLETMELER İÇİN ZENGİN ÖZELLİKLERE SAHİPTİR

Otomatik çağrı akışı, sesli posta, gelişmiş raporlama ve sesli konferans gibi özelliklerin tümü, günümüz ofis telefon sistemleri için gerekli olan temel özelliklerdir. Telsam Sanal Santral bu özellikleri diğer gelişmiş santral özellikleri ve SMS hizmetleriyle birlikte sunar. Ayrıca diğer yazılımlarla kolayca entegre olabilmesi ofis otomasyonunu tamamlayıcı rol oynar.

ESNEKLİĞİ EN İYİ ŞEKİLDE SUNMAK

Tüketici tarafında herhangi bir donanım kurulumu, yükseltme veya bakım olmayacağından, işletmeler ofis telefon sistemini küçültme veya büyütme konusunda tam özgürlüğe sahiptir. Böylece sanal santral özellikleri veya hizmetleri için ödemeleri buna göre ayarlanır. Geleneksel santral sistemlerinin aksine sanal santral sistemi, bir işletme içindeki potansiyel büyümeye kolayca ayak uydurabilir.

YAZILIMSAL TELEFON İLE OLAĞANÜSTÜ DURUM KURTARMA

Telsam Sanal Santral dahili olarak kullanabileceğiniz yazılımsal telefon çözümü sunar. Bu yazılımsal telefon ile internet bağlantısına sahip her bilgisayar, dizüstü, akıllı telefon veya tablet dahili telefon hattına dönüşür. Böylece sanal santral hizmeti tercih eden herhangi bir işletme, ek telefon hattı kullanımı için yatırım yapmak zorunda kalmaz. Bu, işletmenin yaşayabileceği olağanüstü durumlarda veya çalışanların evden çalışmaya geçmek zorunda olduğu COVID-19 salgını gibi durumlarda , telefon iletişiminin aksamadan devam edeceği anlamına gelir. 

DAHA YÜKSEK VERİ VE KİŞİSEL BİLGİ GÜVENLİĞİ

Sanal Santral fiziksel olarak ofisinizde konumlanmaz. Telsam Telekom’a ait özel güvenlikli ve yedekli bir veri merkezinde hizmet verir. Sanal santral sistemleri ve hizmetleri en son güvenlik gereksinimleriyle güncel tutulur ve en yüksek veri güvenliğini sağlar. Özellikle KVKK kapsamında işlenen kişisel verilerin gizliliği zorunluluğu, siber güvenlik alanında artan tehditler, iletişim için birinci sınıf güvenlik gerektirmektedir. Sanal santral telefon sistemi ile İşletmeler, güvenlik ve gizlilik sağlamak için çok büyük tutarlarda yatırım yapmak zorunda kalmazlar.

TELSAM TELEKOM HEPSİ BİR ARADA OFİS İLETİŞİM ÇÖZÜMLERİ

İster bir KOBİ ister bir işletme olun, Telsam Telekom hizmetleri tüm iletişim çözümlerinizi tek noktadan karşılar. Sabit telefon, ses hizmetleri, sanal santral, çağrı merkezi, dijital süper faks, toplu SMS ve CRM gibi çözümlerle zenginleştirilmiş bir iletişim sistemi sizleri bekliyor.

Yeni Nesil bulut iletişim hizmetine hazırlanın ve Telsam Telekom ile işletmenizin potansiyelini ortaya çıkarın.